Tuż po świętach Bożego Narodzenia w parafiach rozpoczyna się okres tak zwanej kolędy. W tym czasie księża odwiedzają domy swoich parafian, świecą ich domy i błogosławią domownikom na kolejny rok. Wizyta duszpasterska ma pozwolić księżom być bliżej ich parafian, dać możliwość rozmowy nie tylko na duszpasterskie, ale i rodzinne.

Co jest potrzebne na wizytę duszpasterską?

Przyjmując księdza podczas kolędy należy mieć tak zwany zestaw kolędowy. W wersji podstawowej będzie on składał się z dwóch świeczników oraz krzyża, potrzebne są też świece. Dodatkowo w wielu regionach zestaw kolędowy zawiera też kropidło oraz naczynie na wodę święconą. Aby nabyć taki zestaw najlepiej udać się do sklepu z dewocjonaliami. Samej wody święconej nie trzeba posiadać, podczas wizyty poświęci ją kapłan odwiedzający dom.

 

Czy trzeba jakoś specjalnie przygotować dom?

Na kolędę przygotowuje się dom niemal tak jak na każde inne odwiedziny,  z tym zastrzeżeniem, że na stole powinien się znaleźć wspomniany wcześniej zestaw kolędowy. W wielu domach tradycyjnie ustawia się go na stole przystrojonym białym obrusem.

W wielu parafiach kultywuje się lokalne tradycje, które mogą być różne w zależności od regionu. Będąc nowym w danej parafii warto zapytać o nie sąsiadów lub znajomych.

 

Dodaj komentarz