Zaplecze kościelne mieści w sobie wiele przedmiotów, używanych podczas liturgii, które służą zgromadzonym w dostojeństwie przystępowania do świętych obrzędów. Naczynia liturgiczne z https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html ze względu na pełnione przez siebie funkcję, odznaczają się często bogactwem i symboliką, które świadczą o randze ich użyteczności w życiu kościoła. Jakie akcesoria do nich należą? 

Pierwszoplanowi bohaterzy 

Kielich liturgiczny jest najbardziej popularnym i najczęściej widzianym podczas ceremoniału mszy świętej naczyniem, w którym dochodzi do przemiany wina w krew Pańską. 

Patena przypominająca delikatny talerzyk towarzyszy kielichowi liturgicznemu przy obrzędach stołu pańskiego i to właśnie na niej, podczas mszy świętej znajduje się konsekrowana hostia. 

Monstrancja to efektywne naczynie liturgiczne, trzymane przez kapłana i często emanujące swoim blaskiem, w najdalsze zakątki świątyni. To do niej wstawiana jest przemieniona hostia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. 

Naczynia liturgiczne, których nie widać

Wśród wielu przedmiotów służących ceremoniałom mszy świętej, są i takie, które nie zwracają na siebie szczególnej uwagi, lecz mimo to odgrywają ważne role. 

Waskulum czyli niewielkich rozmiarów pozłacana miseczka, zamykana filigranową pokryweczką, w której szafarz obmywa dłonie po udzielonej komunii świętej. 

Ampułki to niewielkich rozmiarów dzbanuszki, które towarzyszą liturgii. W jednym znajduje się wino, które przelewane jest do kielicha, a w drugim woda, który służy do obmycia rąk.

Dodaj komentarz