Temat chrztu świętego jest bardzo szeroki. Jest to najważniejszy moment w życiu każdego katolika. Poprzez sakrament chrztu świętego zostaje on bowiem włączony do kościelnej wspólnoty. W rodzinach o silnych korzeniach katolickich chrzczone są małe dzieci, zazwyczaj w pierwszym roku życia. O czym powinni pamiętać rodzice przygotowujący chrzest święty dla swojego malucha?

Szatka do chrztu

Jednym z elementów, których nie może zabraknąć podczas mszy jest szatka do chrztu.  Jest to biały kawałek materiału, przeważnie bawełniany, który już za kilka złotych można kupić w każdym sklepie z dewocjonaliami. Szatki do chrztu są także powszechnie dostępne w sprzedaży internetowej. Duża różnorodność szatek sprawia, że można mieć nie lada problem z wybraniem tej najbardziej odpowiedniej.

Kto kupuje szatkę?

Wszystko zależy od tego, co rodzice ustalą z chrzestnymi. Przyjęło się, że gromnicę kupuje ojciec chrzestny, a szatkę do chrztu matka chrzestna, bo to właśnie ona podczas uroczystości zakłada ja dziecku. Czasem jednak o te elementy  dbają rodzice, szczególnie jeżeli zależy im na zachowaniu spójności kolorystycznej poszczególnych elementów. Bardzo ładnie prezentują się szatki chrzcielne z haftami. W przypadku dziewczynki hafty na szatce są przeważnie białe lub z domieszką delikatnego różu. Dla chłopca lepiej wybrać szatkę z lekkimi niebieskimi elementami. Nie ma jednego wzoru najlepszej szatki – dużo w tym względzie zależy od gustu rodziców.

Dodaj komentarz