Różańce 0 comments on Różaniec jako naszyjnik – wiara, czy jej negacja?

Różaniec jako naszyjnik – wiara, czy jej negacja?

Różaniec dla katolików jest czymś więcej, niż tylko zbiorem paciorków osadzonych na mniej, lub bardziej wytrzymałym łańcuszku. W teologii katolickiej modlitwa różańcowa jest najpotężniejszą po Mszy Świętej. Czy zatem można nosić naszyjnik w kształcie różańca?

Wolno i nie wolno, czyli teologia kłamstwa

Samo analizowanie co wolno a czego nie wolno, przypomina nieco faryzejski sposób życia, znany chociażby z Ewangelii. Katolicy winni z zasady odrzucać to podejście i starać się żyć zgodnie z wiarą. Jak zatem pogodzić to z życiem prawdziwym Bogiem? Wbrew pozorom jest to bardzo proste i nie wymaga bogatego życia kontemplacyjnego.

Naszyjnik, czy forma modlitwy?

Traktowanie różańca wyłącznie jako ozdoby, jest – z punktu widzenia katolika – czymś złym i nieodpowiedzialnym. Z drugiej strony, uwzględnienie w tym wszystkim światopoglądu i prawdziwej relacji z Bogiem u danej osoby, jest kluczowe w analizie problemu. Jeśli dana osoba nosi naszyjnik różaniec z wiarą, chcąc jednocześnie pokazać całemu światu że zasady chrześcijaństwa są dla niej najważniejsze, nie jest nic w tym złego. Problem pojawia się wtedy, gdy chce go wykorzystać np. do zgorszenia innych. Często różaniec (i to nie tylko naszyjnik) jest wykorzystywany w wielu prowokacjach i profanacjach, co jest raczej formą agresji a nie chęci przyozdobienia własnego ciała.

Podsumowując, noszenie naszyjnika w kształcie różańca nie jest grzechem o ile nie jest on wykorzystywany w profanacyjnych celach. Z kolei przyznanie się do wiary jest w dzisiejszym świecie tym bardziej niczym złym nie jest.

Różańce 0 comments on Pomysły na prezent dla wierzącej osoby

Pomysły na prezent dla wierzącej osoby

Jeśli jesteś osobą wierzącą i chcesz obdarować kogoś bliskiego niewielkim upominkiem, który będzie nawiązywał swoim charakterem do tradycji chrześcijańskiej, masz wiele opcji do wykorzystania. Tego rodzaju prezenty przyniosą nie tylko wiele radości, ale będą mogły być praktycznie wykorzystywane w codziennym życiu bliskiej dla Ciebie osoby do tego, by pielęgnować relację z Bogiem. Warto decydować się na upominki z przesłaniem. Continue Reading „Pomysły na prezent dla wierzącej osoby”