Akcesoria

Gadżety chrześcijańskie jako znak przynależności do Chrystusa

Chrześcijańskie gadżety bardzo często dostępne są w różnego rodzaju fundacjach, dzięki czemu poprzez taki zakup można wspomóc dobroczynne dzieła. Warto zawsze zastanowić się nad źródłem zakupów akcesoriów, ponieważ poprzez takie zakupy można realnie komuś pomóc.

Gadżety chrześcijańskie

Gadżety chrześcijańskie mogą być tylko pięknym dodatkiem, ale mogą też mieć głębsze znaczenie. Chrześcijanie często starają się robić dobre uczynki. Jest wiele firm, które tworzą przepiękne gadżety chrześcijańskie takie jak na przykład kubki, koszulki czy elementy biżuterii. Prezenty związane z religią mogą być znakomitym pomysłem na podarunek na rocznicę ślubu, chrzest lub bierzmowanie. Zazwyczaj pierwszym wyborem bywa Biblia jako najważniejsza chrześcijańska księga, ale można zakupić także na przykład chrześcijańską biżuterię.

Biżuteria dla wierzących

Zazwyczaj chrześcijańska biżuteria to krzyż bądź medalik maryjny. Coraz częściej jednak producenci wytwarzają na przykład bransoletki z chrześcijańskim przesłaniem. Jest to na przykład różaniec w formie bransoletki albo pierścionka na palec. Noszenie takiej biżuterii na co dzień przypomina o Chrystusie, o tym co w życiu najważniejsze. Dlatego też zdecydowanie warto jest nosić taką biżuterią, a także podarować ją swoim bliskim. Jest to na pewno bardzo dobra inwestycja. Biżuteria dostępna jest w różnych cenach, złota i srebrna, a także z innych materiałów, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Akcesoria

Różaniec w formie obrączki – sposób na ciekawy prezent i nie tylko…

W Kościele dużo mówi się na temat różańca. Co ciekawe, rozmowy te nie dotyczą wyłącznie samej modlitwy, lecz również sposobu jej odmawiania, a także służących do tego… narzędzi. Różaniec obrączka jest właśnie takim „narzędziem”, które – ze względu na swą postać – ma bardzo specyficzną formę.

Podarek, czy wyraz… miłości?

Obrączka w kulturze zachodnioeuropejskiej niewątpliwie kojarzy się z miłością, a co za tym idzie – ze szczególną więzią, jaka łączy dwie osoby. Oczywiście podarowanie takiego „prezentu” wybranej osobie nie oznacza od razu chęci zamążpójścia, ale pewną wyjątkową więź, jaka rodzi się pomiędzy osobami wierzącymi w Boga. Co więcej, jest to też podarunek o wyjątkowym charakterze eklezjalnym, gdyż nie da się odłączyć jego sfery sacrum od profanum. Tak czy inaczej – jest to wyjątkowa forma upominku, którą z pewnością warto się cieszyć.

A co z modlitwą?

Oczywiście różaniec w formie obrączki nadal jest różańcem. Oznacza to, że nie tylko można, ale też trzeba się na nim modlić. Co więcej, różaniec ten ma bardzo istotną wartość sakralną, toteż można – w razie potrzeby – poświęcić go. Nawiasem mówiąc jest to idealny upominek dla tych osób, które nie chcą – z różnych powodów – afiszować się z tradycyjnym różańcem, lecz stawiają (mówiąc językiem nowoczesnym) na bardziej „kompaktową” formę modlitwy.

Podsumowując, różaniec w formie obrączki może być ciekawym upominkiem, aczkolwiek nie można zapominać o jego sacrum!

Akcesoria

Pudełko na różaniec jako element ochronny i dekoracyjny

Dewocjonalia takie jak różaniec to nie tylko ozdoba, ale również przedmiot istotny dla każdej wierzącej osoby. Z tego powodu należy dołożyć starań, by nieużywany różaniec był właściwie przechowywany. W sprzedaży są specjalne pudełka, często udekorowane motywem religijnym, maryjnym itd.

Jak przechowywać różaniec?


Zakup różańca rzadko kiedy jest poprzedzony wyborem opakowania, ale zdarza się, że kupić można po prostu zestaw – różaniec w pudełku lub torebce. Bardzo popularne i powszechnie spotykane są pudełka przypominające malutką książeczkę z wizerunkiem na okładce. Przedmiot mieści się doskonale w torebce czy nawet w kieszeni z powodu lekkości i niewielkiego rozmiaru. Pudełko na różaniec jest szczelne i wyposażone w zamknięcie, dzięki czemu wnętrze pozostaje bezpieczne podczas przenoszenia. https://www.meritohurt.pl/etui-i-pudelka-na-rozance/pudelka-na-rozance.html

Pudełko na różaniec – jakie będzie najwygodniejsze?


Osoby, które często używają różańca, będą chciały na jak najdłużej zachować jego wygląd i funkcjonowanie. Jednocześnie niezbyt dobrze będzie im się korzystało ze skomplikowanego opakowania, bo stracą sporo czasu na jego otwieraniu i zamykaniu. Dla tych, którzy codziennie używają różańca, dobrym wyborem będą poręczne saszetki albo pudełka na jeden zatrzask. Opakowanie takie jest proste w korzystaniu i nie psuje się szybko, nawet jeśli zostanie przypadkiem upuszczone. Można też je łatwo wyczyścić, gdy ulegnie zabrudzeniu – uważać należy tylko na wszelkie ewentualne zdobienia.

Akcesoria

Ryngraf na pamiątkę

Czym właściwie jest srebrny ryngraf? Pod tą dość rzadko używaną nazwą kryje się przedmiot, który w swoich domach ma większość z nas. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego nietuzinkowego medalionu, to poniższy tekst dostarczy Ci odpowiedzi na Twoje pytania.

Co to jest?

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, co oznacza to słowo. Ryngrafem nazywamy owalną blaszkę wykonaną ze srebra albo z innego metalu. Zazwyczaj ma on kształt tarczy i zawiera rysunek, który dotyczy tematyki religijnej. Najczęściej są to motywy maryjne.

Takie medaliony mają bardzo ciekawą historię. Swój początek mają w części zbroi, którą rycerze nosili pod szyją. W późniejszym czasie były zmniejszane i można je było nosić oddzielnie, bez zbroi. Często widywane były na ubraniach żołnierzy – świadczyły o patriotyzmie i zarazem o wyznaniu wiary katolickiej. Obecnie można je zauważyć na ścianach domów, oprócz tego dostępne są w zminiaturyzowanej wersji.

Ryngraf w dzisiejszych czasach

Obecnie medaliony tego typu są wręczane dzieciom podczas chrztu, a także z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Również inne ważne wydarzenia religijne to dobra okazja do tego, by je komuś podarować. Warto zauważyć, że bardzo popularne jest wręczanie ryngrafów przedstawiających Matkę Boską Ostrobramską lub Matkę Boską Częstochowską. Srebrne lub złocone, są niewątpliwie cenną pamiątką, która może przetrwać wiele dekad, jeśli tylko będzie odpowiednio przechowywana.

Akcesoria 0 comments on W paschalnym ulu

W paschalnym ulu

Pracowitość pszczół i ich zaangażowanie w produkcję miodu to zjawisko natury, które powinno być docenione i zauważalne, a jednak traktuje się je jako codzienność fauny, która żyje własnym życiem. Życie pszczół natomiast, jako stworzeń Bożych, odgrywa swoją rolę w życiu kościoła.

Paschał a pszczoły 

Paschał, czyli sporych rozmiarów świeca, odpalana każdego roku w Wielką Sobotę, po uroczystym poświęceniu ognia, jest swoistą kumulacją symboli jakie się na niej znajdują. Sama w sobie jednak jest także znakiem bliskości Boga z człowiekiem, ale i zwierzętami żyjącymi na ziemi. Świeca  powinna być bowiem w całości wykonana z wosku pszczelego, zgodnie z zapisami orędzia paschalnego, opisującego przedmiot jako „kolumna woskowa” lub „owoc pracy pszczelego roju”. 

Pierwotny paschał 

Cały obrzęd Wigilii Paschalnej, jaki odbywa się w kościele katolickim każdego roku, prowadzi do uświadomienia sobie ważności pierwotnych narzędzi i czynności, które dziś są niedoceniane. Ogień, wydobywający się ze świecy paschalnej ma nie tylko symbolizować Jezusa Chrystusa i jego zmartwychwstanie, ale i urok światła, które zawsze niesie wiarę, nadzieję i bezpieczeństwo. Paschał to zatem powrót do natury – poprzez samo wykonanie, ale i symbolikę, o których współcześni ludzie, zapatrzeni w doczesne sprawy, często zapominają. 

Mimo, że fizycznie paschał towarzyszy w kościele podczas obrzędów świątecznych, warto o nim pamiętać przez cały rok, ponieważ światło tej świecy ma siłę ukojenia.

Akcesoria 0 comments on Widoczne i niewidoczne naczynia liturgiczne

Widoczne i niewidoczne naczynia liturgiczne

Zaplecze kościelne mieści w sobie wiele przedmiotów, używanych podczas liturgii, które służą zgromadzonym w dostojeństwie przystępowania do świętych obrzędów. Naczynia liturgiczne z https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html ze względu na pełnione przez siebie funkcję, odznaczają się często bogactwem i symboliką, które świadczą o randze ich użyteczności w życiu kościoła. Jakie akcesoria do nich należą? 

Pierwszoplanowi bohaterzy 

Kielich liturgiczny jest najbardziej popularnym i najczęściej widzianym podczas ceremoniału mszy świętej naczyniem, w którym dochodzi do przemiany wina w krew Pańską. 

Patena przypominająca delikatny talerzyk towarzyszy kielichowi liturgicznemu przy obrzędach stołu pańskiego i to właśnie na niej, podczas mszy świętej znajduje się konsekrowana hostia. 

Monstrancja to efektywne naczynie liturgiczne, trzymane przez kapłana i często emanujące swoim blaskiem, w najdalsze zakątki świątyni. To do niej wstawiana jest przemieniona hostia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. 

Naczynia liturgiczne, których nie widać

Wśród wielu przedmiotów służących ceremoniałom mszy świętej, są i takie, które nie zwracają na siebie szczególnej uwagi, lecz mimo to odgrywają ważne role. 

Waskulum czyli niewielkich rozmiarów pozłacana miseczka, zamykana filigranową pokryweczką, w której szafarz obmywa dłonie po udzielonej komunii świętej. 

Ampułki to niewielkich rozmiarów dzbanuszki, które towarzyszą liturgii. W jednym znajduje się wino, które przelewane jest do kielicha, a w drugim woda, który służy do obmycia rąk.

Akcesoria 0 comments on Szkaplerz w formie medalika – co warto o nim wiedzieć?

Szkaplerz w formie medalika – co warto o nim wiedzieć?

Przyjęcie szkaplerza jest jednym z najważniejszych sakramentaliów w Kościele Katolickim. Nic więc dziwnego, że w związku z nim narosło sporo niedomówień i przekłamań, mówiących o sposobie jego praktykowania. Czym zatem on jest?

Szkaplerz dawniej i dziś

Jeszcze kilkaset lat temu, szkaplerz miał wyłącznie charakter dodatkowego nakrycia. Dziś, dzięki dekretowi jednego z papieży, może być on noszony również w postaci medalika szkaplerznego (zobacz: https://lumarigold.pl/26-medaliki). Co ważne – pod względem teologicznym jest on równy swemu pierwowzorowi. Na samym początku swego istnienia, szkaplerz był związany wyłącznie z zakonami karmelitańskimi. Dziś może go nosić każdy wierny, aczkolwiek pod specjalnymi warunkami.

Kto może nałożyć szkaplerz?

Medalik szkaplerz może nałożyć każdy ksiądz, który ma specjalne pozwolenie od zgromadzenia karmelitów. Może go nałożyć również każdy ojciec karmelitański, co zresztą ma formę specjalnej uroczystości. Szkaplerz jest zawsze przypisany wyłącznie do danej osoby. Oznacza to, że ceremonia jego nakładania ma miejsce tylko raz. Jeśli np. medalik ten ulegnie uszkodzeniu, bądź nawet zniszczeniu, wierny może sam nałożyć sobie drugi. Co ważne, każdy kapłan może poświęcić taki medalik i nie trzeba do tego specjalnych upoważnień.

Podsumowując, szkaplerz jest wciąż obecny w życiu duchowym katolików. Noszą go zarówno osoby duchowne jak i świeckie. W niektórych zakonach (męskich i żeńskich) jest on istotną częścią habitu. Dotyczy to zwłaszcza tych zgromadzeń, których reguła oparta jest na duchowości św. Franciszka.

Akcesoria 0 comments on Idealne miejsce do modlitwy

Idealne miejsce do modlitwy

Od wczesnego dzieciństwa jesteśmy nauczeni, aby się modlić. Jest to bardzo ważna czynność, pomagająca w codziennym życiu i dająca przede wszystkim nadzieje i wiarę, że nawet w sytuacjach beznadziejnych znajdziemy rozwiązanie problemów. Kluczowe jest więc miejsce, gdzie będziemy mogli odbywać naszą rozmowę z Bogiem tak, aby nic nie było w stanie tego zakłócić. Jak wiadomo najbliżej Boga jesteśmy w kościele i właśnie tam znajdziemy klęczniki.

 

Klęcznik jako idealne miejsce do modlitwy

Będąc w kościele czujemy potrzebę rozmowy ze stwórcą. Klęcznik modlitewny z Meritohurt ma nam to ułatwić i zapewnić odpowiednią pozycję w tym celu. Modląc się potrzebujemy na maksymalnym skupieniu się na tym co chcemy przekazać czy o co prosić. Bardzo ważne jest więc, aby nie skupiać się na niczym innym, a fakt, że pozycja klęcząca bez klęcznika jest niewygodna może nam skutecznie zaburzyć naszą modlitwę. Bez wątpienia więc klęcznik jest bardzo potrzebnym wytworem, który znacznie ułatwia tak ważną dla nas rozmowę z Bogiem.

 

Pozycja klęcząca

Przyjęte jest, że modląc się powinniśmy przyjmować pozycję klęczącą. W domu jednak możemy podłożyć cokolwiek pod kolana i możemy wtedy w spokoju oddawać się modlitwie. W kościele jednak nie jest to możliwe i dlatego znajdziemy tam klęczniki, które są wręcz symbolem modlitwy i nie jeden człowiek na nim już zwierzał się przed Bogiem ze swoich bolączek czy prosił o coś dla niego ważnego.

Akcesoria 0 comments on Wizyta duszpasterska-jak się do niej przygotować

Wizyta duszpasterska-jak się do niej przygotować

Tuż po świętach Bożego Narodzenia w parafiach rozpoczyna się okres tak zwanej kolędy. W tym czasie księża odwiedzają domy swoich parafian, świecą ich domy i błogosławią domownikom na kolejny rok. Wizyta duszpasterska ma pozwolić księżom być bliżej ich parafian, dać możliwość rozmowy nie tylko na duszpasterskie, ale i rodzinne.

Continue Reading „Wizyta duszpasterska-jak się do niej przygotować”

Akcesoria 0 comments on O czym pamiętać przy chrzcie – szatka do chrztu

O czym pamiętać przy chrzcie – szatka do chrztu

Temat chrztu świętego jest bardzo szeroki. Jest to najważniejszy moment w życiu każdego katolika. Poprzez sakrament chrztu świętego zostaje on bowiem włączony do kościelnej wspólnoty. W rodzinach o silnych korzeniach katolickich chrzczone są małe dzieci, zazwyczaj w pierwszym roku życia. O czym powinni pamiętać rodzice przygotowujący chrzest święty dla swojego malucha?

Szatka do chrztu

Jednym z elementów, których nie może zabraknąć podczas mszy jest szatka do chrztu.  Jest to biały kawałek materiału, przeważnie bawełniany, który już za kilka złotych można kupić w każdym sklepie z dewocjonaliami. Szatki do chrztu są także powszechnie dostępne w sprzedaży internetowej. Duża różnorodność szatek sprawia, że można mieć nie lada problem z wybraniem tej najbardziej odpowiedniej. Continue Reading „O czym pamiętać przy chrzcie – szatka do chrztu”